F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Material | Plastic |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -50°C - 70°C |
| Weight | 20g |
| Total Height (h1) | 62mm |
| Height to Laseraxis (h2) | 47mm |
| Height of Base (h3) | 17mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø12mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø36mm |
| Width of Mount (b) | 26mm |
| Height of Mount (g) | 45mm |
| Depth of Mount (t) | 12mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±180° |
![]() | |
|---|---|
| LH650-20-24(20x80)-M12 Order no.: 70128642 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB660-50-5(19x95)45DEG-PWL Order no.: 70142686 Line laser, 45°, red, 660nm, 50mW, 5V DC, 19x95 mm, thermal shutdown @50°C, adjustable focus, 130mW laser diode 848.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE242-635-5-6(10x22) Order no.: 70112153 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R242 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R248 Order no.: 70108040 Diffractive Optical Element DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° @645nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE218-635-5-3-F(12x38) Order no.: 70119725 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Cross - PMMA - 8x1mm 15°, 3V DC, Ø12x38mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R218 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-12-5(40x100)120-M12-F3000 Order no.: 70134728 Isolated Line/Cross lasermodule, green, 120°, 520nm, 12mW, 5V DC, 20x120mm, class 2M, with connector, Line and cross exchangeable 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-3(20x75)30-C3000 Order no.: 70109894 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 5mW, 3V DC, 20x75mm, class 1 75.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE258-635-5-6(10x22)-F700 Order no.: 70112832 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 11x11 Dots PC 8x1.2mm 38,8°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R258 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!