DOE286-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power su…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.1mrad |
| Beam Diameter | 4mm |
| Size of Laserdot | <4mm@5m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 28AWG |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 3mm |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 70, typ 35mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -30°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 50g |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 0mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MH808-300-24(16X70) Order no.: 70181654 Modulated Isolated Dot Laser Module, infrared, 808nm, 350mW, 5V DC, 22x65mm, Class 3B, Focus 1000mm 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH850-4-3(14x45) Order no.: 70103175 focusable Dot lasermodule, infrared, 850nm, 4mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS1M-DE Order no.: 70114218 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-24(16x64)5DEG-F1000 Order no.: 70122183 isolated Cross lasermodule, red, 5°, 635nm, 2mW, 24V DC, 16x64mm, class 1 99.08 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-635-660 Order no.: 70140354 Laser Safety Eyewear, complete protection, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint * ● Wavelength: 630-711nm, lb rating DIR LB5 ● Wavelength: 648-708nm, lb rating D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: 651-704nm, lb rating D LB5 + IR LB7 ● Wavelength: 654-699nm, lb rating D LB5 + IR LB8 * ● Wavelength: 654-699nm, lb rating D LB5 + IR LB8 ● Wavelength: 712-713nm, lb rating DIR LB4 ● Wavelength: 714-717nm, lb rating DIR LB3 * Especially suitable for: Laser RED 635nm, RED 650nm and RED 660nm 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH660-45-5(20x90)110-PWL-ADJ Order no.: 70134742 Adjustable isolated Line lasermodule, red, 110°, 660nm, 45mW, uniform line intensity, Powell lens, 5V DC, 20x90mm, class 3R, with connector 588.15 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD520-1-3(22x105)-S-AP-QCW Order no.: 70122343 Dot lasermodule, green , 520nm, 1mW, 3V DC, 22x105mm, class 2, internal modulation, axial parallel 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-5(14x45)110DEG-NT Order no.: 70131161 isolated Line lasermodule, red, 110°, 650nm, 16mW, 5V DC, 14x45mm, class 2, with power supply 167.98 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!