F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.7mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Beam Diameter | 5mm |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 115mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 10kHz |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 40, typ 35mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 4.3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 3mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R261 Order no.: 70108187 Diffractive Optical Element DOE Viewfinder ( Dot Circle + Cross) PC - 8x1,2mm 6,3° @653nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-2-3(4x10)-F13 Order no.: 70150780 Dot laser, 650nm, 2mW, Focus 13mm +/- 2mm, 4x10mm, 3V DC 74.71 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-1-4.5(15X68)-30SEK Order no.: 70160819 Dot Pointer 650nm, 1mW, 3-4,5V DC, 15x68mm, class 2, with Pushbutton (no restfunction), Timerfunction 30s operation with stopp 73.03 EUR |
| PICO-IR-VIEWER-01 Order no.: 70189964 The digital IR viewer PICO-IR-VIEWER-01 enables the visualization of invisible infrared rays from 20 cm to 200 m. Equipped with a self-developed lens, 1/2'' CMOS sensor, HD LCoS display (1280×720), digital zoom up to 6x, and integrated 850 nm IR lamp, it delivers precise results in laser alignment, optics testing, and quality assurance. The robust IP67 housing, operating temperatures from -40 to +50 °C, and WiFi function for photo and video transmission make it ideal for industrial use. 882.27 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-5-24(12x53.5)-DOE Order no.: 70143614 focusable isolated DOE lasermodule, red, 650nm, 5mW, 24V DC, 12x53.5mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 126.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE635-16-5(12x32)45DEG-F3000 Order no.: 70118582 Isolated line lasermodule, red, 635nm, 16mW, 45°, 5V DC, 12x32mm, laser class 2 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-10-5(20x80)110DEG-F500 Order no.: 70138719 Line lasermodule, green, 110°, 532nm, 10mW, Focus 500mm 5V DC, 20x80mm, class 1M 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE284-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134155 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 67.4° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R284 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!