LE650-5-24(12X50)20-C300
isolated line laser, red, 20°, 650nm, 5mW, 24V DC, 12x50mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 15m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 16mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 40 - 115, typ 75mA |
| Housing Color | green |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 350g |
| Power Supply | Laser Power Supply, Output: 24V DC, 1A, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: max. 24W, 4-Pin Industrial-M12-Connector |
| Alpha | 52° |
| Protection Class | IPIP 64 |
![]() | MOUNT-BASE-PLATE-01 Order no.: 70113822 Base plate with mounting mandrel Ø22mm, aluminum 79.75 EUR |
| DD450-30-24(20x135)-M12-DOE Order no.: 70148688 isolated, adjustable DOE lasermodule, blue, 450nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 3B, stainless steel housing, incl. Mounting 882.27 EUR |
| DOE283-635-1-24-F(12X54)-C300 Order no.: 70154443 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x54mm, class 1, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm, incl. R283, 20° fan angle 193.19 EUR |
| DOE350-532-10-3-F(12X55) Order no.: 70191196 Adjustable DOE laser, green, 532 nm, 10 mW, 3 V DC, Ø12x55 mm, focus adjustable, laser class 2M, DC hollow plug 2.5mm, incl. DOE R350 336.05 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!