LH650-16-3(14x45)-F150
isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 2
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 10g |
| Luminous transmittance | 0.93% |
| LB Rating | 190-360 OD 7+; 10600 OD 7+ |
| Lens Color | Clear |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-605-642-ADJ Order no.: 70152173 Laser Safety Eyewear, adjustment filter, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint ● Wavelength: 180-315 D LB6 + R LB4 ● Wavelength: >315-395 D LB4 ● CE Rating: .01W 2*10E-6J 605-642 RB1 * CE-Rating: .1W 2*10E-5J 643-695 RB2 * Especially suitable as adjustment filter for: Laser RED 605nm-642nm 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-RGB Order no.: 70148084 Laser Safety Eyewear, complete protection, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint Wavelength: Display Wavelength (nm) / OD: 190-534 6+, 620-650 1.5+, 625-647 2.5+, 632-642 3.5+, VLT:7%, Lens Color:Blue Especially suitable for: RGB 327.65 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!