DB520-10-24-FA(20x80)F22000PL-WP
isolated dot lasermodule, green, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 3R, Water…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Beam Diameter | 3mm |
| Size of Laserdot | <5mm@10m |
| Operating Distance | 150m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 220mm |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Battery | AA battery, 1.5V |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Battery Holder without Batteries |
![]() | LABEL-DIN-CLASS3R-DE Order no.: 70114195 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3R, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119190 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE258-635-1-6(10x22) Order no.: 70111897 DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE 11x11 Dots PC 8x1.2mm 38,8°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R258 98.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH658-60-3(14x45) Order no.: 70118568 isolated dot lasermodule, red, 658nm, 60mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DP635-0.7-5(10.6x12.2)-F50 Order no.: 70140859 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.7mW, 5V DC, 10.6x12.2mm, class 2 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE250-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Order no.: 70143898 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 30.8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R250 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMDC638-100-5(12X50) Order no.: 70190823 Modulated dot laser module, red, 638nm, 100mW, 5V DC, 12x50mm, Class 3B, focusable, intensity adjustable (0-5V) 520.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE218-635-1-6(10x22) Order no.: 70111675 DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE Cross - PMMA - 8x1mm 15°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R218 98.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| COROGUARD-LASER-FLOOR-MARKING Order no.: 70146790 line laser, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 16x90mm, class 2, with Mount16, 30x65mm and power supply 218.40 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!