DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 405nm (blau) |
| Optical Power | 30mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 30° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Powell Lens |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Opt. Power Stability at const. Temp. | <5% |
| Axial Divergence | ±1° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 130mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 4.2mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 23 - 25, typ 24V DC |
| Operating Current | 19 - 150, typ 140mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 20g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI520-1-5(12x40)-C200-QCW Order no.: 70128185 isolated Dot lasermodule, direct green, 520nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, internal modulation 1kHz 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH405-5-10(10x50)30-PWL-F40-IC Order no.: 70141979 line laser, blue, 30°, 405nm, 5mW, 10V DC, 10x50mm, class 2M, uniform line distribution, Powell lens, Focus 40mm, Output power control 0-5V, TTL modulation 1,016.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH850-30-3(16x45)-PL Order no.: 70102017 Line lasermodule, infrared, 90°, 850nm, 30mW, 3V DC, 16x45mm, class 1M 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-21(45x75) Order no.: 70115208 Mount for Lasermodul 21mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH670-4-3(12x32) Order no.: 70101843 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 670nm, 4mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 84.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH520-30-24(20x120)90-M12-ADJ Order no.: 70147681 Adjustable isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 30mW, 24V DC, 20x120mm, class 2M, with connector M12 without cable, with outside winding, Pin4 for Modulation (TTL 1000 Hz) 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-24-F(20X80)60DEG-C180 Order no.: 70159813 isolated line laser, green, 532nm, 60°, 5mW, 24 V DC, 20x80mm, class 1, adjustable focus, cable length 180mm 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB670-3-3(16x45) Order no.: 70101195 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 3mW, 3V DC, 16x45mm, class 3R 52.02 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!