DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 30m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 175 - 525, typ 350mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC socket (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 22g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-7-5(14x34) Order no.: 70115413 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 7mW, 5V DC, 14x34mm, class 3R 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH650-8-5(12X34) Order no.: 70156034 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 8mW, 5V DC, 12x34mm, class 3B 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDE940-1-5(12X40) Order no.: 70159554 Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| D520-10-3(12x30)-DOE-PREVERSION Order no.: 70129298 isolated Dot lasermodule, green, 515nm, 10mW, 3V DC, 12x30mm, class 3R 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-5-24(20x80)-PL-F300 Order no.: 70132274 isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 20x80mm, class 1M, focus 300mm, incl. connector 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE285-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118940 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R285 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-15-3(14x50)20-F100-ISV Order no.: 70121483 isolated Line lasermodule, red, 20°, 635nm, 20mW, 3V DC, 14x50mm, focus 0.1m, class 3R 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-5-3(12x53.5)-DOE Order no.: 70144734 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 5mW, 3V DC, 12x53.5mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 352.86 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!