DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.75mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.8mrad |
| Line Thickness | <1mm@1100mm |
| Operating Distance | 0.11m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (1100mm) |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 6V DC |
| Operating Current | 15 - 45, typ 30mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 14.9° |
| a | 26mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD405-140-12(15x52)-F120 Order no.: 70129960 Isolated Dot Lasermodule, blue, 405nm, 140mW, 12V DC, 15x52mm, class 3B 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD650-1-4.5(15x67)-TASTER Order no.: 70141757 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 4.5V DC, 15x68mm, class 2, with push-button 19.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R245 Order no.: 70108019 Diffractive Optical Element DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 10° @633nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH830-3-24(12X40)60DEG-F450 Order no.: 70159837 line lasermodule, IR, 60°, 830nm, 3mW, 24V DC, 12x40mm, class 1, focus 450mm 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC850-5-3-F(14X45) Order no.: 70153811 focusable isolated Line lasermodule, infrared, 90°, 850nm, 5mW, 3V DC, 14x55mm, class 3R 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE241-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111354 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 21x21 DOTS - PC - 8x1,2mm 6.7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R241 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH660-5-10(10x50)45-PWL-F1815-P Order no.: 70141993 line laser, red, 45°, 660nm, 5mW, 10V DC, 10x50mm, class 2M, uniform line distribution, Powell lens, Focus 1815mm, Output power control 0-5V, TTL modulation 798.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDI850-3-5(8x21) Order no.: 70122756 Dot lasermodule, infrared, 850nm, 3mW, 5V DC, 8x21mm, class 3R 131.85 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!