DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <2mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 50 - 150, typ 100mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI635-5-5(9x21)-F100-AP Order no.: 70116632 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 5V DC, 9x21mm, class 3R, focus 100mm 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE250-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134148 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 30.8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R250 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ650-0.7-3(4x15)-70129496 Order no.: 70129496 smallest red laser module 55.38 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD520-0.4-3(22x105)-S-AP-QCW Order no.: 70133608 Dot lasermodule, green , 520nm, 0.4mW, 3V DC, 22x105mm, class 1, internal modulation, axial parallel 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R392 Order no.: 70137903 Diffractive Optical Element DOE 3 Lines (Rectangular) 6° @ 650nm PC 8x1.2mm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(20x80)-AP Order no.: 70107272 axial parallel, isolated, Dot lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 20x80mm, class 2 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-5-5-FA(14x45) Order no.: 70114850 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 5V DC, 14x45mm, class 3R 100.76 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE283-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133967 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 20° @633nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R283 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!