DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 30mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <3mm@7m |
| Operating Distance | 25m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 5% @ -10-45°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1750mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed (7.0m) |
| Output Aperture | 8mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Operating Current | 50 - 150, typ 100mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 920g |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(12X32)-PL-CON Order no.: 70159639 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 5V DC, 12x32mm, class 1, protection lens, DC-Plug 2.1mm 58.74 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE233-635-5-6(10x22) Order no.: 70112122 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R233 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-1.5-5(12x25)-C200 Order no.: 70127263 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable length 200mm 28.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MH808-350-5(22x65) Order no.: 70109023 modulated focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 808nm, 350mW, 5V DC, 22x65mm, class 3B 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE635-15-5(14x55)40DEG-F1000 Order no.: 70125948 isolated modulated Line lasermodule, red, 40°, 635nm, 15mW, 5V DC, 14x55mm, focus 1m, class 2, aperture to cut off the edges of the intensity distribution Cablelength 500mm 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-24-F(12x54)-C300-DOE Order no.: 70120530 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x54mm, class 2, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 122.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-520-1200-135DEG Order no.: 70159370 collimated isolated Line lasermodule, green, 135°, 520nm, 1200mW, 230V, 80x80mm, class 3B 1,260.42 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-24(20x80)-F150 Order no.: 70137712 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 24V DC, 20x80mm, class 2, focus 150mm, without protection lens 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!