LABEL-DIN-CLASS1M-DE
Safety Label german DIN EN 60825, Class 1M, 38x23mm, yellow, PET
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 2mrad |
| Beam Diameter | 0.15mm |
| Size of Laserdot | 0.15mm@10mm |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Focus | fixed (10mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 250mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 55g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB635-5-5(10X20)45-PL Order no.: 70153903 Isolated Line lasermodule,red, 45°, 650nm, 5mW, 3-5V DC, 10x20mm, class 1M, PL, driver PCB outside, Vibration (DIN EN 60068-2-6 Standard), Shock (DIN EN 60068-2-29 Standard) 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-532-5-3(16x62) Order no.: 70123302 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 16x62mm, class 2M, incl. DOE R205 cross pattern DOE CROSS - 5 - PC - 8x2.1mm 5° 504.12 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE214-650-1-12(10x22) Order no.: 70128376 DOE Laser Module 650nm, red, 1mW, DOE CROSS - PC - 8x1.2mm 2°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R214 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MI650-1-5(8x21)-F70 Order no.: 70120905 isolated, modulated dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 8x21mm, class 2, spotsize <0.25mm@70mm 51.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-660-60 Order no.: 70154467 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, full protection, size adjustment with glasses strap, CE certified, Fitover - 150mm x 85mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 180-315nm, protection levels D LB6 + R LB4 ● Wavelength: >315-400nm, protection level DR LB4 ● Wavelength: >615-660nm, protection level DIR LB3 * ● Wavelength: >660-665nm, protection level DIR LB4 ● Wavelength: >665-715nm, protection levels D LB4 + IR LB5 ● Wavelength: 694nm, protection level IR LB7 * Particularly suitable for: LASER ULTRAVIOLET 180nm and RED 660nm 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-24-F(15X60)30-PWL-CON Order no.: 70157642 adjustable line laser, green, 30°, 520nm, 30mW, 24V DC, 15x60mm, class 2M, constant energy distribution, Powell Linse, M12 connector 806.64 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CA532-10-3(20x80) Order no.: 70100310 Cross lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 3V DC, 20x80mm, class 1M 319.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!