L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <1mm@0.8m |
| Operating Distance | 0.8m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed (800mm) |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 20 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 50 - 150, typ 55mA |
| Connector | CON_7000-08331-0000000 |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 68g |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE281-635-5-6(10x22) Order no.: 70119459 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R281 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-1.5-5(12x25)-C200 Order no.: 70127263 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable length 200mm 28.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134186 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° @635nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LDI650-5-24(14x50)-F1000-CON Order no.: 70126921 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x50mm, class 1, cablelength 2m, with connector M12x1 137.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CA520-5-24(20X80) Order no.: 70154573 Isolated cross lasermodule, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 20x80mm, class 1 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-1-3(6x30)-F150 Order no.: 70107159 Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 3V DC, 6x30mm, class 1 85.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS1M-DE Order no.: 70114218 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE286-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134100 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE 1 Solid Line - 8x1 mm 30.5° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R286 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!