DOE286-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power su…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 50mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.1mrad |
| Beam Diameter | 5mm |
| Size of Laserdot | 4mm@10m |
| Operating Distance | 300m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | 50 x 85 x 40mm |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 250 - 750, typ 500mA |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 320g |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
| DC520-1-3(10.5x37.5)-SPRING Order no.: 70129571 Dot laser, 520nm, green, 1mW, 3-5V DC, 10.5x37.5mm, class 2, spring type 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE635-15-5(14x45)90DEG-F1500 Order no.: 70122558 Line Laser, 90°, red, 635nm,15mW, 5V DC, 14x45, class 2 108.32 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(12x32)45-F200 Order no.: 70108644 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 5V DC, 45 degree, 12x32mm, class 1, focus 200mm 57.90 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-1-24(14X45)-C200 Order no.: 70114959 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 24V DC, 14x45mm, class 1 73.87 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-3(8x26)30DEG-F100 Order no.: 70110524 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 4mW, 3V DC, 8x26mm, class 1 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMDA650-1-5(12X40) Order no.: 70156201 Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, power control (0-3V) 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MH808-300-24(16X70) Order no.: 70181654 Modulated Isolated Dot Laser Module, infrared, 808nm, 350mW, 5V DC, 22x65mm, Class 3B, Focus 1000mm 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH850-4-3(14x45) Order no.: 70103175 focusable Dot lasermodule, infrared, 850nm, 4mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 77.23 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!