F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Vous vous étonnez de trouver ici des prix communiqués ouvertement ? Vous obtenez uniquement des offres individuelles auprès d'autres fournisseurs ? Notre évaluation des prix est également basée sur la transparence, la confiance et le même traitement de tous nos clients – et vous avez la possibilié de comparer!
| Unité: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Réduction: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixe |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 30° |
| Beta | 21.4° |
| Gamma | 3.6° |
| Delta | 21.4° |
| a | 53mm |
| b | 38mm |
| c | 6.3mm |
| d | 38mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Référence: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFBAT-AG13-SET Référence: 70118230 AG13 (LR44) Alkaline Battery Set 5x2pcs, 3V DC, 12x11mm for 2pcs set 5.33 EUR |
| MDD405-90-5-F(22x65)-NT Référence: 70147506 Modulated, adjustable, isolated Dot Lasermodule, blue, 405nm, 90mW, 5V DC, 22x65mm, class 3B, incl. power supply 579.75 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-24(20x80) Référence: 70124286 isolated Dot lasermodule, green, 532nm, 1mW, 24V DC, 20x80mm, class 2 336.05 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-6(12x34) Référence: 70116519 focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 6V DC, 12x34mm, class 2 46.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| EJ830-110-3(9.5x28)-AWL Référence: 70123968 isolated expander laser, infrared, 830nm, 110mW, 3V DC, 9,5x28mm, class 3R 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-532-5-3(16x90)-NT Référence: 70118841 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-3(14x45)-F150 Référence: 70116052 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 115.88 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE265-532-5-3(16x90)-NT Référence: 70111224 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 1:19 Dot Line PC 8x1.2mm 13,3° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R265 369.66 EUR |
Selon le domaine d'application, il convient de prendre en compte différents aspects relatifs à la sécurité. Pour en savoir plus, consultez notre livre pratique de sécurité
Voir le guide de sécurité
Des modules laser avec échantillons géométriques pour de nombreuses applications pratiques.
Découvrez davantage!