LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Vous vous étonnez de trouver ici des prix communiqués ouvertement ? Vous obtenez uniquement des offres individuelles auprès d'autres fournisseurs ? Notre évaluation des prix est également basée sur la transparence, la confiance et le même traitement de tous nos clients – et vous avez la possibilié de comparer!
| Unité: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Réduction: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Point |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | <3.5..5mm@10m |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Lentille de verre revêtue d'AR |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | isolé |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 23.4 - 24.7, typ 24V DC |
| Operating Current | 3 - 20, typ 11mA |
| Housing Color | noir |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 55g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-24-C Référence: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-5(21x21x50) Référence: 70100860 isolated dot lasermodule, green, 532nm, 1mW, 5V DC, 21x21mm, class 2 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-20-3(20x80)-PL Référence: 70105971 Isolated line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 3V DC, 20x80mm, class 2M, protection lens 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-20-5-F(22x80) Référence: 70105599 lasermodul 532nm 20mW adj focus 5V DC 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-1.2-3(16x45) Référence: 70105124 isolated cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 1.2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB635-2.5-3(16x45) Référence: 70103090 isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 71.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB808-350-3(22x65) Référence: 70100778 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 808nm, 350mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-3-3(16x60) Référence: 70101072 Dot lasermodule, green, 532nm, 3mW, 3V DC, 16x60mm, class 3R 147.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-730-1085 Référence: 70159325 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temples, side protection for a wide field of view, CE certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + R LB4 ● Wavelength: >315-430nm, protection levels D LB4 + IR LB6 ● Wavelength: 730-1085nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: 745-765nm, protection levels DIR LB6 ● Wavelength: 750-760nm, protection levels D LB6 + IRM LB7 ● Wavelength: 1064, protection levels D LB6 + IRM LB7 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 730nm - 1085nm 294.03 EUR |
Selon le domaine d'application, il convient de prendre en compte différents aspects relatifs à la sécurité. Pour en savoir plus, consultez notre livre pratique de sécurité
Voir le guide de sécurité
Des modules laser avec échantillons géométriques pour de nombreuses applications pratiques.
Découvrez davantage!