DG635-3-3(12x34)
focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 3mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R
Vous vous étonnez de trouver ici des prix communiqués ouvertement ? Vous obtenez uniquement des offres individuelles auprès d'autres fournisseurs ? Notre évaluation des prix est également basée sur la transparence, la confiance et le même traitement de tous nos clients – et vous avez la possibilié de comparer!
| Unité: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Réduction: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 18° |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixe |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 16.1° |
| Beta | 14.4° |
| Gamma | 11.4° |
| Delta | 11.4° |
| a | 28mm |
| b | 19.9mm |
| c | 19.9mm |
| d | 19.9mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Référence: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE251-635-5-3(16x90)-NT Référence: 70111453 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.6° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R251 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE259-635-5-5(10x24)-ADJ Référence: 70133196 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 Rings PC 8x1.2mm 28,2°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R259 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PROTECTION-BOX Référence: 70141900 Wall holder for safe storage of laser safety goggles - Box made of ABS plastic - Patented tilting opening for quick and easy removal - Mounting hardware for wall mounting is included 30.17 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-5-3-F(12x50)-CON Référence: 70135268 focusable isolated Dot lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 12x50mm, class 3R, incl. connector 2.5mm 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI635-0.4-3(8x17)-AP Référence: 70118278 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.4mW, 3V DC, 8x17mm, external circuit board, class 1 46.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R245 Référence: 70108019 Diffractive Optical Element DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 10° @633nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB520-12-3-FA(22x105)-S-AP Référence: 70135411 axial parallel Dot lasermodule, green, 520nm, 12mW, 3V DC, 22x105mm, class 3R 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| E850-1-2(24x96)APT20-ADJ-NO-D Référence: 70138009 focusable isolated Expander lasermodule, red, 850nm, 1mW, 1.8V DC, 24x96mm, class 1M, MTTF 10.000h @50°C, without pcb 252.02 EUR |
Selon le domaine d'application, il convient de prendre en compte différents aspects relatifs à la sécurité. Pour en savoir plus, consultez notre livre pratique de sécurité
Voir le guide de sécurité
Des modules laser avec échantillons géométriques pour de nombreuses applications pratiques.
Découvrez davantage!