LH650-16-3(14x45)-F150
isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 2
Vous vous étonnez de trouver ici des prix communiqués ouvertement ? Vous obtenez uniquement des offres individuelles auprès d'autres fournisseurs ? Notre évaluation des prix est également basée sur la transparence, la confiance et le même traitement de tous nos clients – et vous avez la possibilié de comparer!
| Unité: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Réduction: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.7mrad |
| Fan Angle | 37° |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | Lentille de verre revêtue d'AR |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixe |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 80 - 200, typ 150mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 0.85° |
| Beta | 0.11° |
| a | 1.5mm |
| b | 0.19mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
| internal modulation frequency | 1kHz |
![]() | AM1-1203SZ Référence: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH650-40-5(16x58) Référence: 70102079 modulated red, line lasermodule, 90°, 650nm, 40mW, 5V DC, 16x58mm, class 3B 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-2.5-3-FA(14x45) Référence: 70100822 Dot lasermodule, red, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-4-FA(14x45)-AP-C300-NO-D Référence: 70109917 lasermodule, WITHOUT driver, 635nm, 4mW, 14x45mm, with cable of 300mm, axial parallel 105.80 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-532-1070 Référence: 70152623 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo print * Wavelength: 190-315nm protection levels D LB7 + IR LB3, Wavelength: >315-532nm protection level D LB5 + IRM LB7, Wavelength: 760-<770nm + >1075-1085nm protection level DIR LB5, Wavelength: 770-<800nm + >820-960nm protection level DIRM LB6, Wavelength: >1064-1075nm protection level DIRM LB6, Wavelength: 800-820nm + >960-1064nm protection level D LB6 + IRM LB7 * Particularly suitable for: GREEN 520-532nm, IR 790-1070nm 546.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-532-1100 Référence: 70153262 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, full protection, comfortable fit over glasses or alone, adjustable glasses strap, ventilated to prevent fogging, fully enclosed protection, CE-certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * Wavelength: 190-532 OD 8+ * Wavelength: >315-532nm protection level D LB6 + IR LB8 + M LB7Y, wavelength: 533-535 + 730-744nm protection level DIRM LB5, wavelength: 745-750nm protection level DIRM LB6, wavelength: 751-754 nm protection level DIRM LB7, wavelength: 755-1100nm protection level D LB7 + I LB9 + R LB8 + M LB8Y * Especially suitable for: BLUE/GREEN 315-532nm, IR 755-1100nm 663.78 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-635-660-60 Référence: 70152210 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, full protection, size adjustment with glasses band, CE certified, Fitover - 150mm x 85mm, with Picotronic logo print * Wavelength: 630-711nm, protection level DIR LB5; Wavelength: 648-708nm, protection levels D LB5 + IR LB6; Wavelength: 651-704nm, protection levels D LB5 + IR LB7 * Wavelength: 654-699nm, protection levels D LB5 + IR LB8; Wavelength: 712-713nm, protection level DIR LB4; Wavelength: 714-717nm, protection level DIR LB3 * Especially suitable for: Laser RED 635nm, RED 650nm and RED 660nm 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-450-ADJ Référence: 70149258 Laser safety glasses, adjustment glasses, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE-certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-400 5+ ● Wavelength: 430-470 2+ * CE-Rating: 0.1W 2*10E-5J 430-470 RB2 * Particularly suitable for: BLUE laser 450nm 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-190-1200-IPL Référence: 70157765 IPL laser safety goggles, full protection, comfortable fit over glasses or alone, side protection for a wide field of view, ISO 12609-1 certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * Wavelength: 190-1200nm * For IPL (Intense Pulsed Light) devices only 167.98 EUR |
Selon le domaine d'application, il convient de prendre en compte différents aspects relatifs à la sécurité. Pour en savoir plus, consultez notre livre pratique de sécurité
Voir le guide de sécurité
Des modules laser avec échantillons géométriques pour de nombreuses applications pratiques.
Découvrez davantage!