DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 30m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 500mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 25 - 70, typ 45mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 20g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-24-5(14x45)-PL Order no.: 70110074 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 24mW, 5V DC, 14x45mm, class 2M 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-50-5(85x50x40) Order no.: 70107562 Isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 50mW, 5V DC, 85x50x40mm, class 2M 747.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-5-24(16x80)90-F1000-C100 Order no.: 70152777 line laser, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 16x80mm, class 1, Focus 1m 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!