DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Size of Laserdot | <1mm@1m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 3.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 8 - 30, typ 19mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMH650-10-5(14x45) Order no.: 70106787 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 10mW, 5V DC, 14x45mm, class 3B 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-5-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70115277 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 16x62mm, class 3R 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-16(25x75) Order no.: 70117905 Bracket for lasermodules D=16mm , 1/4'' UNC thread in base plate for mounting 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMLC850-16-3-F(14X55)30 Order no.: 70153477 isolated focusable line lasermodule, IR, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 3R, power adjustable 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ850-0.85-5(8x25)-VCSEL Order no.: 70148466 Dot lasermodule, infrared, 850nm, 0.85mW, 5V DC, 8x25mm, class 1,m VCSEL Laserdiode, spot size @2m: min 7.5mm, typ 9.5mm, max 11.5mm@2m 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-05 Order no.: 70190120 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified ● Wavelength: 740-780nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE234-635-5-6(10x22) Order no.: 70112382 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 46°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R234 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE248-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111064 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R248 369.66 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!