DOE241-532-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 21x21 DOTS - PC - 8x1,2mm 6.7° with pow…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 38.5° |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 300mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.7 - 5.3, typ 5V DC |
| Operating Current | 70 - 150, typ 100mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 30g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Alpha | 38.5° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 25mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
| DOE254-532-50-230(40x210) Order no.: 70147926 focusable isolated DOE line lasermodule, green, 532nm, 50mW, 230V AC, 40x210mm, class 3R, incl. mounting, incl. DOE-DE-R254 932.69 EUR |
| DOE281-DD450-40-3(16x65) Order no.: 70146912 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 40mW, 3V DC, 16x65mm, class 3R, incl. DOE281 411.68 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!