MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 160 x 144 x 48mm |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 40g |
| Luminous transmittance | 0.22% |
| LB Rating | 316 - 532nm OD LB5+M LB5 900 - 1080nm OD LB5 |
| Lens Color | Orange |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-3(8x25)-HT-CON-JST Order no.: 70125993 Isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x25mm, class 2, protection class IP67, High Temperature Module max. 70°C operating Temp. incl. JST-ZHR-2 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-30-24(20x135)-M12-DOE Order no.: 70148695 isolated, adjustable DOE lasermodule, green, 532nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 3B, stainless steel housing, incl. Mounting 739.41 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE245-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111392 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 10° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R245 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE270-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134094 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE CROSS - 30 - PC - 8x2.1mm 30° @640nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R270 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PLD-800 Order no.: 70126181 Picotronic Green Laser Designator 8mW, expander lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 6V DC, 2xCR123A, Laser Class 2M, focusable, battery operated 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MCB650-20-5(16x64) Order no.: 70123616 modulated isolated Cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 20mW, 5V DC, 16x64mm, class 1 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-10-24-F(16X62) Order no.: 70181623 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 24V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 280, Cross 60° @ @635nm 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC405-60-5-F(14x55) Order no.: 70114881 focusable isolated Line lasermodule, blue, 90°, 405nm, 60mW, 5V DC, 14x55mm, class 3R 1,058.74 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!