DH808-350-3(22x65)
focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 808nm, 350mW, 3V DC, 22x65mm, cla…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 15.9° |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 150 - 220, typ 180mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 16g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Alpha | 9.8° |
| Beta | 6.9° |
| Gamma | 6.9° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
| internal modulation frequency | 1kHz |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
| DOE238-635-1-6(10x22) Order no.: 70150360 DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE SOLID LINE CIRCLE - PC - 8x2.1mm 3.4° @520nm, Ø10x22mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R240 98.24 EUR |
| DOE249-635-10-24-F(16X62) Order no.: 70181630 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 24V DC, 16x62mm, Class 2M, incl. DOE 249, cross 45° @635nm 302.44 EUR |
| DOE396-635-10-5-F(16X62) Order no.: 70184693 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, Class 2, including DOE-DE-R396 268.82 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!