DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 10% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 180mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 5 - 80, typ 40mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 33g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 10mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB670-3-3(16x45) Order no.: 70101195 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 3mW, 3V DC, 16x45mm, class 3R 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE216-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118858 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square) PC - 8x1,2mm with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R216 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-3(16x45)30-F100-PL Order no.: 70131093 Isolated Cross lasermodule, red, 30°, 635nm, 2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, protection lens 71.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-5-3(8x21) Order no.: 70103168 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 5mW, 3V DC, 8x21mm, class 3R 46.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH980-120-5(22x60) Order no.: 70106794 isolated Line lasermodule, infrared, 90°, 980nm, 120mW, 5V DC, 22x60mm, class 3R 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD850-1-3(12x38)-DOE Order no.: 70114737 focusable isolated DOE lasermodule, infrared, 850nm, 1mW, 3V DC, 12x38mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH850-30-24(20x80)-F3000-PWL-M12 Order no.: 70134940 isolated Line lasermodule, red, 90°, 850nm, 30mW, 24V DC, 20x80mm, class 3R, with connector M12 without cable, uniform line distribution with powell lens 815.04 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC450-30-24-F(14x60) Order no.: 70121575 focusable isolated Line lasermodule, blue, 450nm, 30mW, 24V DC, 14x60mm, class 2M 386.47 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!