L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Operating Voltage | max 0V DC |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -50°C - 70°C |
| Weight | 141g |
| Total Height (h1) | 75mm |
| Height to Laseraxis (h2) | 60mm |
| Height of Base (h3) | 25mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø8mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø45mm |
| Width of Mount (b) | 26mm |
| Height of Mount (g) | 50mm |
| Height of Mount Head (k) | 50mm |
| Depth of Mount (t) | 15mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±90° |
![]() | |
|---|---|
| LD520-10-5(20x80)110DEG-QCW-V3 Order no.: 70126440 Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 1M, cable 148mm, internal modulation 1kHz, V3, housing diameter tolerance H9 83.95 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F520-5-5(14X50)-CON-SMA Order no.: 70155525 Fiber lasermodule, green, 520nm, 5mW, 5V DC, 14x50mm, class 1, SMA connector, Fiber core diameter 200 µm /0.22N.A. 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE335-635-10-5-F(16X62) Order no.: 70183146 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 33000-point pseudo-random pattern (45.4°x31.2°@635nm) 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE241-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110999 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 21x21 DOTS - PC - 8x1,2mm 6.7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R241 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12)-F15 Order no.: 70129281 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC, 15mm focus distance 48.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-10-24(20x80)-M12 Order no.: 70133721 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-10-24(20x80)-70115666 Order no.: 70115666 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1, with laserlabel 3mm from front edge Weight: 68g 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE281-635-5-6(10x22) Order no.: 70119459 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R281 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!