CB635-2-3(16x45)-F1000
isolated Cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, with…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Fiber |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 3R |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | 105 x 42 x 62mm |
| Material | aluminium |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 200 - 500, typ 350mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 9 Pin D-Sub Male Connector |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 7g |
| Fiber core diameter | Ø200µm |
| Fiber included | Ja |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
| F450-1-5(18x39x11)-USB-FIBER5000 Order no.: 70145663 Fiber lasermodule, blue, 450nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 5m, USB Type A-Connector, 512.52 EUR |
| F520-5-5(14X50)-CON-SMA Order no.: 70155525 Fiber lasermodule, green, 520nm, 5mW, 5V DC, 14x50mm, class 1, SMA connector, Fiber core diameter 200 µm /0.22N.A. 302.44 EUR |
| F520-1-5(18x39x11)-USB-FIBER5000 Order no.: 70145687 Fiber lasermodule, green, 520nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 5m, USB Type A-Connector, 512.52 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!