DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 2mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.2mrad |
| Size of Laserdot | <16mm@40m |
| Operating Distance | 40m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 127mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | fixed (40.0m) |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.6 - 5, typ 3V DC |
| Operating Current | 20 - 35, typ 25mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 70°C |
| Weight | 27.2g |
| Stripping of wire | 3mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-3(20x75)30-C3000 Order no.: 70109894 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 5mW, 3V DC, 20x75mm, class 1 75.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-2.5-3(8X28)-PL-F100 Order no.: 70156256 isolated, red linelaser, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 8x28mm, class 1, focus 100mm, with protection lens 88.15 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE258-635-5-6(10x22) Order no.: 70112306 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 11x11 Dots PC 8x1.2mm 38,8°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R258 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-21(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144253 Mount for Lasermodul 21mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE250-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Order no.: 70143898 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 30.8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R250 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD850-0.9-5(14x30) Order no.: 70115765 isolated Dot lasermodule, infrared, 850nm, 0.9mW, 5V DC, 14x30mm, class 3R 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-3-F(14x45)-NT Order no.: 70125924 focusable isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 3V DC, 14x45mm, class 1, incl. power supply 129.33 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE246-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111040 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R246 369.66 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!