DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.2mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 2mm |
| Size of Laserdot | <3..5mm@5m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 2mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.4 - 3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 35, typ 20mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R351 Order no.: 70137774 Diffractive Optical Element DOE Matrix 10 x 10 Dots - 23,8° @ 532nm PC 8x1.2mm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-5(20x118)-F3000-SIDE-NT Order no.: 70145151 isolated Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 30mW, 5V DC, 20x118mm, focus 3m, class 2, 90° turned Head, with power supply 571.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH850-5-5(10x40)10DEG Order no.: 70114324 isolated Line lasermodule, infrared, 10°, 850nm, 5mW, 5V DC, 10x40mm, class 1M 151.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE405-5-3-F-S(22x100) Order no.: 70113518 focusable Line lasermodule, blue, 90°, 405nm, 5mW, 3V DC, 22x100mm, class 1, incl. battery 596.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE405-50-5(16x50)45-PWL-F157-IC Order no.: 70138115 line laser, blue, 45°, 405nm, 50mW, 5V DC, 16x50mm, class 3R, uniform line distribution, Powell lens, Output power control: 0-5V, TTL modulation 781.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-0.9-3(16x45)60DEG-F200 Order no.: 70118131 Cross lasermodule, red, 60°, 650nm, 0.9mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 75.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LJ650-5-4.5(14x64) Order no.: 70104882 Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 4.5V DC, 14x64mm, class 1, incl. 3 x LR44 Batteries 62.10 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R335 Order no.: 70124187 DOE 33000-Dot Pseudo-Random Pattern (45.9°x31.5°@645nm) 49.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!