DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 20 - 50, typ 35mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC socket (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 25g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE246-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111040 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R246 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| RP-LH650-16-3(12x38)60-PL Order no.: 70127096 Remaining Stock: isolated Line lasermodule, red, 60°, 650nm, 16mW, 3V DC, 12x38mm, class 2 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133875 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R257 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE214-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70133165 Adjustable dot lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 3R, internal modulation, for 8mm diffractive optics, with DOE-DE-R214 (Cross 2°@645nm) 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-12-F(20X73)60DEG-CON Order no.: 70156850 focusable isolated cross lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 12V DC, 20x73mm, class 1, connector 2.1mm 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-24-F(14x55)45-C100-CON Order no.: 70145830 Adjustable isolated line laser module, red, 45°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x55mm, Class 1, with M12 connector 125.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB532-10-5(20x80)-POTI Order no.: 70122091 isolated dot lasermodule, green, 532nm, max 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 3B, with potentiometer for output power regulation 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-20-24(20x80)-M12 Order no.: 70128659 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 386.47 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!