DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 10% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 150 - 450, typ 300mA |
| Connector | 2.5 mm DC socket (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 37g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-16(25x75) Order no.: 70117905 Bracket for lasermodules D=16mm , 1/4'' UNC thread in base plate for mounting 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMLC850-16-3-F(14X55)30 Order no.: 70153477 isolated focusable line lasermodule, IR, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 3R, power adjustable 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ850-0.85-5(8x25)-VCSEL Order no.: 70148466 Dot lasermodule, infrared, 850nm, 0.85mW, 5V DC, 8x25mm, class 1,m VCSEL Laserdiode, spot size @2m: min 7.5mm, typ 9.5mm, max 11.5mm@2m 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-05 Order no.: 70190120 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified ● Wavelength: 740-780nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE234-635-5-6(10x22) Order no.: 70112382 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 46°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R234 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE248-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111064 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R248 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70115260 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 16x62mm, class 2 436.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE256-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133912 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE Square Grid 51x51 Lines PC 8x1.2mm 31° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R256 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!