DB520-10-24-FA(20x80)F22000PL-WP
isolated dot lasermodule, green, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 3R, Water…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.2mrad |
| Fan Angle min | 30° |
| Fan Angle | 30° |
| Fan Angle max | 50° |
| Line Thickness | <5mm@5m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 4mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 350, typ 280mA |
| Operating Temperature | 0°C - 45°C |
| Storage Temperature | -20°C - 70°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 60.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Verticality | < ±0.5° |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE660-50-5(16x50)60-PWL-F390-IC Order no.: 70142235 line laser, red, 60°, 660nm, 50mW, 5V DC, 16x50mm, class 3R, uniform line distribution, Powell lens, Focus 390mm, Output power control: 0-5V, TTL modulation 663.78 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-16-3-F(14x55) Order no.: 70106336 focusable isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 2 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110791 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R219 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MH650-40-5(22x65) Order no.: 70102062 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 40mW, 5V DC, 22x65mm, class 3B 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE253-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119350 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R253 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DN635-0.7-5(10.6x12.2)-F200 Order no.: 70140897 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.7mW, 5V DC, 10.6x12.2mm, class 2 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD532-5-3(16x90)-LFBAT Order no.: 70135435 Dot lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 16x90mm, class 3R, incl. battery pack 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119190 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 470.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!